fbpx

Jeśli jesteś fotografem, to zapewne patrzysz na swoje zdjęcia sprzed roku, dwóch i zaliczasz tzw. facepalm i myślisz sobie „jak ja mogłam to ludziom pokazać…?” Ja właśnie doświadczyłam paru nie facepalm’ów, ale chyba floorpalm’ów, bo przyszła pora na robienie porządków w plikach. To, połączone z nostalgią do moich bajkowych projektów sprawiło, że kilka zdjęć obrobiłam ponownie.

Mój styl obróbki ewoluował w czasie. Kiedyś moje kolory nie były aż tak soczyste, mgły były bardziej nieśmiałe, a zdjęcia obrabiałam w przestrzeni sRGB, zamiast AdobeRGB. I co tu dużo mówić, wiem też więcej na temat możliwości Photoshopa.

Spójrz na porównanie. Pierwsze zdjęcie to RAW bez żadnej korekty. Drugie – to moja obróbka sprzed nieco ponad roku. Ostatnie – obróbka z dziś.

Zapewne niewiele mogłabym poprawić w zdjęciu, gdyby nie fakt, że fotografie zapisuję w formacie RAW. Zachowując wszystkie informacje o zdjęciu, jestem w stanie nim manipulować na wiele sposobów bez straty jakości, przesuwając granice obróbki naprawdę daleko.

Wiele osób myśli, że tego typu zdjęcia wymagają godzin spędzonych przed komputerem, żeby uzyskać taki efekt. Cóż, zdradzam właśnie tajemnicę: godziny można spędzić szukając ostatecznego idealnego efektu zdjęcia. Obróbka to 15-20 minut. Ale nic nie zrobisz bez RAWa. Dlatego w tym momencie sprawdź, proszę, czy na pewno taki masz format zapisu plików w aparacie.

W środę, 6 marca, o 20:00

leci live na mojej grupie na Facebooku

gdzie pokażę tę magiczną obróbkę 🙂 Nie może Cię zabraknąć.

Wiem, że niekiedy trudno jest rozhulać swoją obróbkę z powodu braku dobrego RAWa. Dobrego, czyli ostrego, z ciekawą kompozycją, tematem itp. No ciągle coś. Skorzystaj wtedy z darmowych serwisów udostępniających surowe pliki jak np. www.wesaturate.com Przy okazji kolejny tip: gdy masz RAWa w ręku, znasz ustawienia, na jakich był zrobiony. Voilà!

W XXI wieku chyba wszystko można znaleźć w Internecie, nawet dobre RAWy.

Agnieszka

Modelka: Magdalena Klarzyńska

MakeUp Artist: Mira Kasprzycka Make Up

Hair Stylist: Katarzyna Aleksandra Kania Vertis.Hair